Nadměrné nafukování sáčku plyny

Nadouvání sáčku vzniká, když plyny uniklé ze stomie nemohou odejít přes filtr pryč z pomůcky a v sáčku se hromadí. Následný zvýšený tlak může způsobit odlepení adhezivní vrstvy od kůže. Rady a doporučení naleznete níže.

Doporučení

  • Zkuste měnit sáček častěji (doporučujeme jednou denně) nebo vyzkoušejte dvoudílné pomůcky, abyste mohli nechat podložku na těle a jen vyměnit sáček s novým, a tedy účinnějším, filtrem.
  • Další výhodou dvoudílných pomůcek je to, že přebytečný plyn můžete jednoduše vypustit odpojením a opětovným připojením sáčku.
  • Pokud používáte výpustné sáčky, přebytečný plyn můžete vypustit otevřením a zavřením ventilu nebo výpusti.

Zacházení s filtrem

Pokud používáte filtr, který je součástí pomůcky, omezte jeho používání, protože to může vést ke hromadění plynů v sáčku.

Zapisování jídel může pomoct odhalit příčinu plynatosti. Některá jídla – především kořeněná jídla, potraviny s vysokým obsahem vlákniny, listová zelenina, fazole a čočka – mohou plynatost zhoršovat, stejný efekt můžou mít také sycené nápoje a pivo. Zjištění příčiny plynatosti vám může pomoct kontrolovat množství plynu, který se do zažívacího traktu dostane, nebo se v něm vytvoří. Můžete zkusit vynechat vždy jednu kategorii jídel, dokud příčinu neodhalíte.

Důležité!

V případě akutních potíží vždy kontaktujte stomickou sestru.

Přihlaste se do programu Coloplast Care už dnes!

Zapojit se do programu je jednoduché

Volejte 800 100 416 nebo pište na info@coloplast.cz.Našich služeb  už využilo více než 20 tisíc uživatelů, zkuste to i Vy!