Správné nalepení pomůcky a její těsnění je klíčové

Pomůcka, která dobře kopíruje okolí stomie, dobře těsní a sedí na okolí stomie, hraje klíčovou roli v prevenci podtékání a kožních problémů v oblasti stomie. K udržení zdravé kůže také napomáhá správná každodenní péče o stomii. Dodržováním našeho Návodu – aplikace, odstranění a kontrola, budete mít jistotu větší spolehlivosti a těsnění vaší pomůcky.
Stomické pomůcky nejlépe chrání kůži v okolí stomie tehdy, když je jejich aplikace provedena správně.

Správný postup výměny pomůcky začíná správnou aplikací, tedy nalepením pomůcky.

Správná velikost je klíčová

Kůži očistěte čistícími rouškami Comfee a osušte. V lepícím materiálu stomické pomůcky vystřihněte otvor podle tvaru a velikosti stomie. Do kapsy přes vystřižený otvor přidejte potřebné množství lubrikačního deodorantu Brava a rukama promněte stěny sáčku o sebe tak, aby se deodorant rozptýlil po celém kapse. Dosáhnete tím to, že se stolice a výměšky ze stomie budou klouzat ‚na dno sáčku a nezůstanou nalepené v okolí stomie. Takto připravené kapsa nalepte, lepicí materiál uhládzajte a přitlačujte k tělu po dobu alespoň 30 sekund.

Velikost vystřiženého otvoru v lepícím materiálu by měla přesně odpovídat průměru a tvaru vaší stomie. Základním pravidlem je „ani volné ani těsné“.

V případě, že se vám nedaří dosáhnout dobrého přilnutí a těsnění pomůcky, podpůrné prostředky Brava, například těsnící kroužky nebo pasta, vám pomohou s lepším přilnutím a ochranou kůže.

Doporučení na řešení vašich konkrétních problémů naleznete v Průvodci řešení problémů.

Velikost a tvar stomie se může měnit

Mějte na paměti, že stomie může časem měnit tvar a velikost. Změna velikosti a / nebo tvaru je normální, ale znamená, že musíte náležitě přizpůsobit velikost vystřiženého otvoru v lepícím materiálu. Abyste si byli jisti, že si vystřihujete správný otvor v lepícím materiálu, velikost stomie si pravidelně kontrolujte – zejména pokud máte hernii. Vždy si stomii odměřte měrkou přiloženou v každém balení kapes. Pokud máte pochybnosti nebo pokud si všimnete změny na samotné stomii, například změnu barvy nebo struktury, poraďte se s vaší stomické sestrou.

Ujistěte se, že používáte pomůcku, která dobře "sedne" na vaši stomii

Pro ochranu kůže v okolí stomie je používání správné pomůcky naprosto nezbytné. Pouze tak dosáhnete těsné a spolehlivé přilnutí. Protože se váš tělesný profil může časem změnit, doporučujeme čas od času provést kontrolu tělesného profilu.

Náš tip na očištění kůže v okolí stomie:

Brava čistící ubrousky

Nové čistícíubrousky Brava® představují výhodný způsob, jak čistit kůži a pečovat o ni při výměně pomůcky. Ubrousky je možnépoužívat jako náhradu za vodu pro očištění kůže. Obsahují provitamín B5, který pomáhá udržovat zdravou kůži, léčit její zarudnutí a zklidňovat podrážděnou kůži.

Kód: 120800

  • Pro více informací a zaslání vzorků volejte 800 100 416

Brava lubrikační deodorant

Neutralizace zápachu a lubrikace sáčku. Lubrikační deodorant Brava neutralizuje zápach a současně zajistí, že výměšky budou vždy na dně sáčku a nikoli v blízkosti stomie. Také usnadňuje vyprázdnění sáčku.

Kód SÚKL:  5008106

Video návody

Přehrát video
Jednodílný uzavřený sáček - příprava
Přehrát video
Dvoudílný uzavřený sáček - příprava

Příslušenství k péči o stomie

Přehrát video
Lubrikačný deodorant Brava

Důležité!

V případě akutních potíží vždy kontaktujte stomickou sestru.

Přihlaste se do programu Coloplast Care už dnes!

Zapojit se do programu je jednoduché

Volejte 800 100 416 nebo pište na info@coloplast.cz.Našich služeb  už využilo více než 20 tisíc uživatelů, zkuste to i Vy!